น้องใหม่ กระบะ 1000 ฝากเนื้อฝากตัวด้วยครับ - หน้า 37

หน้าที่ 37 จากทั้งหมด 39 หน้า แรกแรก ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 หน้าสุดท้ายหน้าสุดท้าย

ชื่อกระทู้: น้องใหม่ กระบะ 1000 ฝากเนื้อฝากตัวด้วยครับ

Senior Member ting2220's Avatar
    ขอบคุณ
    34

สวัสดีครับพี่กบ ได้ข่าวว่านกขมิ้น ไม่ใช่นกตัวน้อยๆ แล้ว ขอชมตัวเป็นๆ หน่อยครับ
    ting2220@hotmail.com 083 9002121 True

คบกันเป็นเพื่อนกัน อย่าไปเอาเปรียบเค้า คิดถึงใจเค้าใจเรา จะได้คบกันนานๆ

เพื่อนๆพิษณุโลก http://www.thaiscooter.com/forums/sh...d.php?t=466942

ผลงานในมาสด้า ณ เชียงใหม่ http://www.thaiscooter.com/forums/sh...17#post6944617

Senior Member Uckero's Avatar
    ขอบคุณ
    0

อ้างอิง ข้อความดั้งเดิมโดยคุณ อ้ายทุย อ่านข้อความ
    ผมอ่านตั้งแต่หน้าแรกจนถึงหน้านี้ ยอมรับเลยครับว่า พี่ทำรถได้สุดมากครับ

กระทู้นี้มีครบรสจริงๆ มีทั้ง เผ็ดแซ่บ ซี้ด... ขมพอกล้อมเกล้ม เปรี้ยวจี๊ดจนเข็ดฟัน แต่หลังๆ หวานสะท้านทรวงนะครับ..อิอิ

ผมได้ข้อมูลดีๆ หลายเรื่อง มีประโยชน์มากครับ

ถ้าไม่เป็นการรบกวน..ผมอาจขอคำแนะนำจากพี่บ้างนะครับ

แต่เรื่องที่ผมต้องขอปรบมือให้ คงเป็นเรื่องที่พี่เลิกบุหรี่ได้นี่แหละครับ

หวังว่าวันนึงผมจะทำได้อย่างพี่นะครับ

ขอบคุณครับ สำหรับคำชม ยินดีเสมอครับ

เลิกบุหรี่ เราๆคิดกันไปเองน่ะครับ ว่ามันเลิกยาก

ขอบคุณ
    0

อ้างอิง ข้อความดั้งเดิมโดยคุณ ting2220 อ่านข้อความ
    สวัสดีครับพี่กบ ได้ข่าวว่านกขมิ้น ไม่ใช่นกตัวน้อยๆ แล้ว ขอชมตัวเป็นๆ หน่อยครับ

ฮี่ฮี่ ซุ่มๆ

Junior Member
    ขอบคุณ
    0

Fantastic what you have done to your Mazda pick-up. I'm so encouraged by the work you have completed, I'm currently getting a Mazda Familia 1400e ready for a world tour, I they are so simple and easy to live with, the ideal transport for a great journey, having completed four years going around the world by motorbike, I can't wait to get the pick-up finished and on the road, although I don't it will be as smart as your! Sorry for writing english, but my Thai language is very limited!

ขอบคุณ
    0

อ้างอิง ข้อความดั้งเดิมโดยคุณ Mini-Malcolm อ่านข้อความ
    Fantastic what you have done to your Mazda pick-up. I'm so encouraged by the work you have completed, I'm currently getting a Mazda Familia 1400e ready for a world tour, I they are so simple and easy to live with, the ideal transport for a great journey, having completed four years going around the world by motorbike, I can't wait to get the pick-up finished and on the road, although I don't it will be as smart as your! Sorry for writing english, but my Thai language is very limited!
    Dear Mini-Malcolm,

I am pleased to discuss and exchange ideas on. Next time I would talk to me again. Thanks for visiting me.

ขอบคุณ
    0

Hi, I have many questions, but I don't want to hijack your thread, would you mind e-mailing me, grahamholden@mac.com

ขอบคุณ
    0

อ้างอิง ข้อความดั้งเดิมโดยคุณ Mini-Malcolm อ่านข้อความ
    Hi, I have many questions, but I don't want to hijack your thread, would you mind e-mailing me, grahamholden@mac.com

Hi Man,

I am welcome. It's not disturb my thread. You can also post your questions here.
    Be better. Your question and my answer will be the benefits to another member.
    Some of the questions that I do not know. Our friends geniuses. Will help to answer.

Enjoy.

ขอบคุณ
    0

Hi,
    History
    I spent from 2008=2011 riding around the world, when I traveled through Thailand I met my a beautiful Thai lady who is now my wife (Jeab), she traveled through Cambodia, Malaysia and Indonesia with me on my world tour!

Plan.
    A couple of weeks ago Jeab asked me if we could go traveling again, not just short trips, but a world tour, as she as always dreamed of seeing the world. So like all good Husbands I said yes, but we need to sell the house to finance putting her children through school. I thought about using a bike but don't like the responsibility of someone else's life on the back of the bike through many countries, having had two big crashes on my world tour last time, so as we already have the Mazda familia, who we named 'Malcolm'. I suggested taking Malcolm around the world, He's simple technology, so can repair most places in the world, he has character, he's small so cheaper for shipping and is fairly economical.

Malcolm the Mazda,
    The truck has some rot/rust, so currently in Body shop being repaired, once back I need to overhaul the Engine, gearbox and go through everything to make sure he is as reliable as possible.

Q. I know you have change the engine and box on your pick-up, so maybe hard to say, I was ing about a differential gears in the axle to help with the economy, what have you fitted and from what vehicle?

Q. What shock absorber have you used? what are the best I will be able to find here in Thailand?

Q. Also you have fitted 14" wheels, has this made a difference to the economy, do they fit without rubbing on the bodywork, especially on the steering?

Q Where is a good place to source parts? Can you still get genuine Mazda parts? where do all you guys find all your parts? ( I live in Chiang Mai).

Q. Is it possible to get a reconditioned Gearbox? or is their a good place to find the parts to repair (i.e., gears).

This is just the start of my questions, thank you in advance for your help!

Graham

ขอบคุณ
    0

I seen your question.
    I will answer ASAP.

jodeci's Avatar
    สถานที่
    Mazda RWP
    ขอบคุณ
    873

Greeting Graham. I'm impressed with your story and hope to be a supporting crew in your world tour journey. Myself have completed a half-cross country from Bangkok to Maehongson round trip as well but my car was broken and took 12 months to fixed the engine because of rare parts and i was refused to changed the engine (my car is 49 yrs old and original engine)
    I'm now on my iphone replied to you and away to upcountry for a business trip. Hope to share some info to you. Cheers.
    Regards,
    Nav

11. สมาชิกเหล่านี้ "ขอบคุณ" คุณ : jodeci สำหรับกระทู้นี้ :

capella_man (16-03-2013)

ขอบคุณ
    0

Hi Nav,
    I was amazed at the work you did on your rebuild, so much work! You must really love that pick-up, the only sad thing on the blog was the pictures toward the end don't show, I went through every page waiting to see the end result, but didn't see!!!!!!!!!!!! Did you fit 13" or 14" wheels? if so have they made a difference to the economy, do they catch on the bodywork? if so what offset are the wheels?
    G

Senior Member ting2220's Avatar
    ขอบคุณ
    34

I love Mazda
    ได้แค่นี้ครับพี่กบ ตอนนี้มารชมพู เครียดช่างไฟ ไม่ยอมมาทำงานสักที 555
    ting2220@hotmail.com 083 9002121 True

คบกันเป็นเพื่อนกัน อย่าไปเอาเปรียบเค้า คิดถึงใจเค้าใจเรา จะได้คบกันนานๆ

เพื่อนๆพิษณุโลก http://www.thaiscooter.com/forums/sh...d.php?t=466942

ผลงานในมาสด้า ณ เชียงใหม่ http://www.thaiscooter.com/forums/sh...17#post6944617

ขอบคุณ
    0

Hi Guys,
    Here is a link to my facebook page; https://www.facebook.com/pages/Graha...83552801661885 I've loaded some picture on of Malcolm the Mazda in the process of being restored!

สถานที่
    Mazda RWP
    ขอบคุณ
    873

Hi Guys,
    Here is a link to my facebook page; https://www.facebook.com/pages/Graha...83552801661885 I've loaded some picture on of Malcolm the Mazda in the process of being restored!
    Sawasdee Krub Graham,

May i add you to my FB contact please? my facebook is nav sisounthone.

สถานที่
    Mazda RWP
    ขอบคุณ
    873

Hi Nav,
    I was amazed at the work you did on your rebuild, so much work! You must really love that pick-up, the only sad thing on the blog was the pictures toward the end don't show, I went through every page waiting to see the end result, but didn't see!!!!!!!!!!!! Did you fit 13" or 14" wheels? if so have they made a difference to the economy, do they catch on the bodywork? if so what offset are the wheels?
    G
    the pictures were uploaded to the public host and that's a shame they couldn't be reliable at all. Actually my wheels are 15" and doesn't have any problem on the bodywork on the back but a slightly a problem at the front when i make a sharp turn (which was once a while)

หน้าที่ 37 จากทั้งหมด 39 หน้า แรกแรก ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 หน้าสุดท้ายหน้าสุดท้าย

Bookmarks